اصفهان کامپوزیت
متنوع ترین، باکیفیت ترین و ارزانترین محصولات کامپوزیتی را از ما بخواهید.


ساخت آینده با كامپوزیت

بیش از صد سال است ساختمان ها از چند ماده محدود ساخته میشوند (مصالح ساختمانی، تیر و الوار، فولاد و بتن). طی چند سال اخیر كامپوزیت های پلیمری با پاستیك های تقویت شده با الیاف FRP به طور فزاینده ای در صنعت ساختمان به كار گرفته شده اند و توان بالقوه خوبی برای كاربرد بیشتر در ساختمان سازی دارند. 

 

كاربردهای موجود

نخستین كاربردها یاین مواد در اجزای كوچكی از ساختمان همانند پنجره، سایه بان، در و نمای ساختمان بود. معمولاً این محصولات "سازه های ثانویه" نامیده میشوند و به وسیله چارچوب اصلی ساختمان متشكل از مواد ساختمانی متداول حمایت میشوند. در برخی مواد FRP برای ساخت سازه های بزرگ خودپشتیبان همانند گنبد مساجد نیز استفاده شده است؛ در مواردی كه احتمالاً ساخت سازه از مواد متداول سخت و یا پرهزینه بوده است.

در سالهای اخیر كاربردهای پیچیده تری برای فراهم آوردن نماهای زیبا و نمایشی در طراحی ساختمانتوسعه یافته است. این كاربردها عبارتند از غلاف ها و نماهای پوششی دارای شكل های پیچیده كه اغلب نتایج حیرت انگیزی دارند. با این وجود، ساخت كل ساختمان از FRP پیشرفت كندی داشته است. این امر با در نظر گرفتن این كه یك چندلایی تقویت شده با الیاف شیشه، علاوه بر برتری های متعدد دیگر، استحكامی بیش از فولاد سازه ای دارد بسیار شگفت انگیز است.

 

برتری های FRP در ساختمان سازی

ساخت تدریجی ساختمان در مكانی غیر از محل ساختمان:

- كنترل كیفیت بهتر

- رعایت بهینه نكات ایمنی و بهداشتی

- زمان ساخت كوتاهتر

- امكان تولید زمینی در محل

- امكان پیش بینی خدمات موردنیاز در سازه در محل كارخانه

- امكان اتوماسیون و تولید خودكار

كاهش جرم:

- نصب آسانتر، سریع تر و اقتصادی تر

- نیاز به جرثقیل های كوچكتر

- توانایی حمل قطعات بزرگتر به محل ساخت ساختمان و كاهش زمان و هزینه مونتاژ

- كاهش احتمال شكست در حین نصب

- كاهش اندازه و هزینه سازه پشتیبان، فونداسیون و...

- كاهش مصرف انرژی در انتقال قطعات به محل ساخت ساختمان

دوام عالی:

- مقاوم در برابر تغییر ویژگی ها در هوا

- كاهش نیازهای تعمیراتی

- كاهش هزینه های طول عمر

امكان ساخت به شكل های پیچیده:

- امكان خلق طرحهای جدید و زیبا

- راه حل های هندسی كارآمدتر

ظاهر و جلوه های سطحی ویژه:

- ایجاد بافت های ظاهری گوناگون و نامتعارف

- شبیه سازی ظاهر مواد متداول همچون سنگ یا گرانیت

نارسانایی حرارتی بهینه:

- كاهش انتشار كربن و هزینه های اجتناب از آن

- انرژی محاط شده كمتر

- امكان بازیافت

- امكان استفاده از رزین ها و الیاف طبیعی

از بازار پتانسیل رشد قابل توجهی دارد و انتظار میرود در اینده توسعه حیرت انگیزی داشته باشد.  


لطفا به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

بهینه سازی هندسی:

پیش از این امكان قالب گیری شكل های پیچیده از كامپوزیت برای اجرای طرح های معماری مشاهده شده است ولی اگر این قابلیت برای ساخت ساختمان های بسیار كارآمد و بهینه از نظر سازه ای به كار گرفته شود میتواند تأثیر بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال سقف های FRP دو مخزن تصفیه آب با قطر 25 متر را د رنظر بگیرید كه هردوی آنها از پلی استر تقویت شده با الیاف شیشه و از روش لایه چینی دستی ساخته شده اند. سقف اول یك سازه معمولی متشكل از تیرهای FRP به عنوان پشتیبان و صفحات موجدار است و 14 تن وزن دارد.این سقف شبیه بسیاری از سقف های ساختمانی، دارای اجزای متعدد با سازه های اولیه و ثانویه جداگانه است.سقف دوم یك سازه یكپارچۀ بهینه، شامل یك پوسته نازك سه بعدی است و تنها 8 تن وزن دارد. به این ترتیب با بهینه سازی هندسی امكان كاهش میزان مواد مصرفی تا 43 درصد فراهم شده است. البته این طراحی نیازمند سرمایه گذاری بیشتری در بخش تحلیل های مهندسی و همچنین ابزار كار استولی صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمان ساخت و مونتاژ قطعه در محل استفاده خواهد داشت.

بنابراین درك این نكته مهم است كه كارآمدترین سازه های FRP از نظر شكل سازه ای و هندسی، اساساً متفاوت از سازه های ساختمانی متداولند و باید روش طراحی ساختمان تغییر یابد تا راه حل های مؤثری از آنچه با مواد ساختمانی متداول به دست می آید فراهم شود.

 

ساختمان های